Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie

Zamek w Uniejowie

Zamek w Uniejowie to jeden z głównych zabytków Uniejowa. To świetny pomysł na weekendowy pobyt. Jest to też miejsce, gdzie oprócz zwiedzania można też skorzystać z hotelu i miejsc noclegowych, restauracji czy zorganizować imprezy okolicznościowe, m.in. odbywają się tu wesela.

Historia Zamku w Uniejowie

Zamek wybudowany został w latach 1360–1365 na miejscu starej fortalicji drewnianej, zniszczonej podczas najazdu Krzyżaków na miasto w 1331. Inicjatorem budowy zamku był arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki. Po pożarze w 1525 obiekt został przebudowany przez starostę Stanisława z Gomolina na renesansową rezydencję, którą ukończono w 1534 (wtedy utracił większość cech gotyckich). […] W połowie XVIII wieku niewielkie remonty przeprowadził biskup Krzysztof Antoni Szembek. W 1836 z nadania cara zamek z tytułem hrabiowskim otrzymał za zasługi w tłumieniu powstania listopadowego pochodzący z Estonii generał Karol Toll, który jednak nigdy w nim nie zamieszkał. Dopiero jego syn Aleksander Toll w 1848 dokonał klasycystycznej przebudowy obiektu w stylu romantycznym. Tollowie spolonizowali się i władali w zamku do końca I wojny światowej… czytaj więcej>.

W latach 1956-1967 zamek odrestaurowano i zaadaptowano na archiwum. Aktualnie mieści się w nim hotel wraz z centrum konferencyjnym oraz restauracja.

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie jako atrakcja turystyczna

Zamek w Uniejowie jest jedną z najlepiej zachowanych budowli obronnych na terenie województwa łódzkiego i jednym z nielicznych tego typu obiektów w Polsce, które przez cały okres istnienia były użytkowane. W wyniku czterech dużych akcji budowlanych pierwotna surowość jego formy uległa z czasem zatarciu, wciąż jednak dostrzec tutaj można pierwiastki średniowieczne w postaci ciasnego dziedzińca i gotyckiej wieży, a we wnętrzach – nieco młodszej, ale równie klimatycznej sklepionej kolebkowo kaplicy ozdobionej freskami z przedstawieniem św. Wojciecha, Chrystusa i Matki Boskiej. Od wielu lat zamek użytkowany jest przez Radę Naczelną Zrzeszenia Studentów Polskich i pełni rolę ośrodka konferencyjno-szkoleniowego i hotelu. W odrębnej jego części funkcjonuje restauracja. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania w ograniczonym zakresie, na pewno jednak nie codziennie – w tej kwestii najlepiej pytać się personelu. Bez ograniczeń dostępny jest dziedziniec i 37-hektarowy park, w którym rośnie 60 gatunków drzew i krzewów, niekiedy egzotycznych, jak cyprysik, kłęk kanadyjski i platan. Każdego roku w pierwszy weekend lipca organizowany jest w Uniejowie Wielki Turniej Rycerski.

Jak trafić do Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich?

Zamek położony jest na lewym brzegu Warty, w pobliżu mostu na trasie 72. Jadący z kierunku Turku powinni tuż przed mostem skręcić w lewo. Nadjeżdżający od strony Łodzi, Łęczycy, Koła oraz Łasku na rondzie w Uniejowie powinni kierować się na Turek i za mostem skręcić w prawo w uliczkę prowadzącą na przyzamkowy parking. Droga dojazdowa do zameczku jest dobrze oznakowana. Dojście z Rynku ul. Ogrodową i Turecką, a następnie przerzuconą przez rzekę kładką dla pieszych. Do Uniejowa dojechać można autobusem PKS, najlepiej z Łodzi lub Turku – połączenia praktycznie co godzinę. Brak połączenia kolejowego.

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich
ul. Zamkowa 2
99-210 Uniejów

Typ obiektu: Dworek / Pałac / Zamek

Recepcja

tel. 601440931
e-mail: zamek@termyuniejow.pl

Więcej informacji można znaleźć na stronie: zamekwuniejowie.pl (na stronie można znaleźć cennik, godziny otwarcia, noclegi restaurację itp.) a także:

Planując atrakcje na weekend w województwie łódzkim warto wybrać się do Zamku w Uniejowie!

Pałac w Małkowie – hotel, restauracja…

Przebywających w Uniejowie i w okolicach zapraszamy też do naszego pięknego zabytkowego Pałacu w Małkowie. Znajduje się tu hotel z wieloma pięknymi pokojami o historycznym tle, restauracja i park.

Sprawdź też inne atrakcje turystyczne w województwie łódzkim: