Najmniejsza Parafia w Polsce

Popularność parafii św. Marka Ewangelisty w Siedlątkowie

Do Siedlątkowa przyjeżdża wiele młodych par, aby wziąć ślub lub ochrzcić dzieci, a ich liczb rośnie z roku na rok. Dzięki kameralności parafii ściągają tu osoby z całej Polski i nie tylko. Częstokroć w wakacje mała parafia w Siędlątkowie jest oblegana przez odwiedzających, którzy trafiają tu przed lub po wizycie w termach w Uniejowie.

Kościół parafialny p.w. św. Marka Ewangelisty – Siedlątków

Parafia liczy ok. 180 osób, co czyni ją najmniejszą parafią w Polsce. W latach dziewięćdziesiątych XX w. rozważano włączenie jej do parafii Świętej Trójcy w Skęczniewie na zasadzie filii. Porzucono ten zamiar, kiedy probostwo objął w latach dziewięćdziesiątych ks. Grzegorz Czaja. Pozyskał sponsorów, którzy wyłożyli pieniądze na remont i renowację kościoła z jego zabytkami oraz plebanii.

Parafia w Siedlątkowie jest najmniejszą parafią w Polsce (ok. 125 wiernych).

Pierwotnie w tym miejscu stał drewniany kościół, wzniesiony w roku 1497 z fundacji ówczesnych właścicieli wsi Ubyszów. Obecną świątynię p.w. św. Marka Ewangelisty zbudowano po 1683 roku z kamienia polnego i cegły; obecnie jest otynkowany.

Kościół jest orientowany, jednonawowy. Prezbiterium jest w kształcie prostokąta o sklepieniu kolebkowo-krzyżowym. Szersza nawa była pierwotnie dwuprzęsłowa, w późniejszym okresie dodano jej jedno przęsło w kierunku zachodnim. Łuk tęczowy półkolisty. Na zewnątrz kościół jest oszkarpowany.  Wewnątrz mieści się obraz późnorenesansowy z ok. połowy XVII wieku z malowanymi scenami z życia św. Izydora. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu (wykonana w 1958 r.) Matki Boskiej Siędlątkowskiej (oryginalny obraz renesansowy spłonął w 1957 r.).

Pod podłogą kościoła spoczywa ciało powstańca z 1863 r. Adama Bolesława Jabłkowskiego h. Wczele urodzonego w 1837 w Siedlątkowie. ” Adam Bolesław Jabłkowski, lat 26, transportował wraz z kilkoma towarzyszami żywność. 9 II 1863 r. sam się zastrzelił napadnięty przez kozaków po uporczywej obronie. Ciało jego kozacy porzucili przy drodze do Rudnik” (Zygmunt Kolumna „Pamiątka dla rodzin polskich” Kraków 1868, s. 90).

Jak trafić do parafii?

Parafia św. Marka Ewangelisty w Siedlątkowie
Siedlątków, 99-235 Pęczniew 

Msze św. w niedzielę o godzinie  9.00  i  11.30.

Miejscowości wchodzące w skład parafii: Nerki, Księża Wólka, Siedlątków, Stawki.

Sąsiednie parafie: Drużbin, Miłkowice, Niemyslów, Pęczniew, Skęczniew.

 

Warto wiedzieć:
W latach 70. XX w. ze względu na powstający wówczas zbiornik „Jeziorsko” kościół miał zostać rozebrany i przeniesiony w inne miejsce. Zaniechano jednak tych planów i pozostawiono go na obwałowanym cyplu. Nie miały tyle szczęścia okoliczne domostwa, które pochłonęła woda zalewu. Pamiątką po takim siedlisku jest kapliczka i studnia stojące nieopodal kościoła.

Zbiornik Jeziorsko wybudowano w 1986 r. w celu regulacji przepływów Warty i nawadniania okolicznych użytków rolnych. Dodatkowo spełnia on także funkcje rekreacyjne i energetyczne. Podczas budowy zalano głównie pola i łąki roztaczające się wzdłuż doliny Warty. Wokół zbiornika rozciągają się wsie, obecnie przekształcane w miejscowości wypoczynkowe, w których działki zakupili mieszkańcy większych miast, głównie województw łódzkiego i wielkopolskiego. Poza walorami przyrodniczymi region wokół Jeziorska to także ciekawe miejscowości, w których każdy turysta znajdzie coś dla siebie. W Skęczniewie np. można przespacerować się po koronie zapory i podejrzeć działanie elektrowni wodnej. W Pęczniewie można skorzystać z przystani jachtów i wypożyczalni sprzętu wodnego. W Warcie, najstarszej miejscowości w okolicy, warto zajrzeć do XIV-wiecznego gotyckiego kościoła św. Mikołaja oraz do XV-wiecznego barokowego kościoła i klasztoru Ojców Bernardynów. W ramach odpoczynku warto przejść się po prostokątnym rynku, w którym droga przechodzi przez sam środek, nie zaś, jak w większości polskich miast, otacza rynek. Dla zmotoryzowanych lub lubiących rowerowe wycieczki polecana jest przejażdżka wokół zbiornika Jeziorsko, gdyż w okolicznych miejscowościach znajdują się interesujące kościoły (m.in. w Mikołajewicach, Jeziorsku, Pęczniewie), a także zabytkowy młyn wodny w Zagórkach czy dwór w Ustkowie. Ponadto Siedlątków połączony jest trasą rowerową z najnowszym polskim uzdrowiskiem w Uniejowie, a miejscowości dzieli 20 km.

Zapraszamy do Pałacu w Małkowie

Odwiedzając parafię św. Marka Ewangelisty w Siedlątkowie czy też inne tutejsze atrakcje turystyczne zachęcamy też do odwiedzin naszego Pałacu w Małkowie położonego tuż pod Sieradzem. To idealne miejsce, aby skorzystać z hotelu, odpocząć i nabrać ochoty do dalszego zwiedzania.

Zapraszamy serdecznie!

Sprawdź też inne atrakcje turystyczne w województwie łódzkim: