Open Hair Festiwal w Sieradzu

Sieradz Open Hair Festival jest wyjątkową imprezą, która ma na celu odrodzenie legendy Antoniego Cierplikowskiego, fryzjera największych gwiazd XX wieku. Jest to pierwsza i największa impreza cykliczna na wolnym powietrzu, organizowana wokół pokazów fryzjerskich, konkursów i koncertów.

Antoni Cierplikowski – najbardziej znany fryzjer z Sieradza

Antoni Cierplikowski – pseudonim Antoine urodził się 24 grudnia 1884 w Sieradzu, zmarł 5 lipca 1976 w tym samym miejscu. To fryzjer o międzynarodowej sławie, twórca nowych trendów w dziedzinie fryzjerstwa, a właściwie całej stylistyki kobiecej. Artysta i przyjaciel artystów, polityków i głów koronowanych, mecenas sztuki. Zwany „królem fryzjerów – fryzjerem królów.

Urodził się w zamożnej rodzinie i już od 11 roku życia rozpoczął pierwsze kroki w fryzjerstwie. Najpierw w Łodzi, potem w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku. Miał około 60 zakładów: w USA, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Japonii, Australii. W pierwszej połowie XX wieku czesał najbardziej znane artystki swoich czasów: Sarę Bernhardt, Josephine Baker, Édith Piaf, Brigitte Bardot, ale nadzorował też między innymi fryzury w czasie koronacji króla Anglii Jerzego VI.

To właśnie na cześć Antoniego Cierplikowskiego w Sieradzu jest organizowany co roku Open Hair Festiwal – impreza, polegająca na tworzeniu i prezentowaniu fryzur w otwartej przestrzeni miejskiej. W 2015 na rynku w Sieradzu stanął pomnik najbardziej znanego fryzjera w historii Sieradza.

Sieradz Open Hair Festival na cześć legendy

Sieradz Open Hair Festival po raz pierwszy odbył się w roku 2009 budząc ogromne zainteresowanie. Wzięło w nim udział ponad 10 000 tysięcy osób, ponad 30 000 uczestniczyło w wydarzeniach za pośrednictwem strony www, a prawie 20 mln dowiedziało się o nim z mediów.  Antoni Cierplikowski  „Antoine” jako  światowej sławy fryzjer  z Sieradza oraz moc atrakcji przyczyniły się do niezwykle dużej popularności tego wydarzenia. Sieradz Open Hair Festival  opiera się na niezwykle nowatorskim i niecodziennym pomyśle – zarówno amatorskim jak i profesjonalnym, kreatywnym fryzjerstwie, połączonym ze sztuką, modą, muzyką.

I tak  szaleństwo jakie wywołała ożywiona legenda Antoniego Cierplikowskiego oraz wydarzenia odbywające się w przez trzy lipcowe dni w Sieradzu sprawiły, że latem 2009 roku miasto pojawiło się na mapie atrakcji turystycznych Polski.

Na festiwal składają się odbywające się w wielu punktach miasta (parady, teatry, spektakle, instalacje, wystawy, koncerty, warsztaty dla dzieci itp.). Wszystkie wydarzenia są ogólnodostępne i niebiletowane!

Sieradz Open Hair Festival 2019

Do Sieradza w lipcowy weekend (19-21 lipca) zjechała m.in. legenda popu z lat. 80. – zespól świętujący 35-lecie płyty „Forever Young” Alphaville,  zdobywca Oscara Allan Starski twórczyni strojów dla Lady Gaga i Jennifer Lopez Katarzyna Konieczka czy caryca mody Gosia Baczyńska. Na festiwalu oprócz muzyki nie zabrakło też znanych fryzjerów, barberów, spotkań z cenionymi gośćmi, m.in. kostiumograf Zuzanną Markiewicz, fryzjerem Adamem Szulcem czy Wiesławą i Allanem Starskimi.

Sieradz Open Hair Festival 2020

Dokładna data Sieradz Open Hair Festival 2020 nie jest jeszcze znana. Chcesz wiedzieć, kiedy odbędzie się festiwal i jakie gwiazdy wystąpią? Śledź naszą stronę internetową, na której zaprezentujemy program, koncerty i najważniejsze atrakcje.

Nocleg i spokojna przystań

Po zabawie i szaleństwach na festiwalu Open Hair warto zatrzymać się w naszym pałacu w Małkowie, który położony jest tuż obok Sieradza w spokojnej okolicy, gdzie można odpocząć i naładować akumulatory. Pałac oferuje swoim gościom zadbane, czyste, funkcjonalne, komfortowe i nade wszystko atrakcyjne wizualnie pokoje, w których można złapać chwilę oddechu i wytchnienia. Przebywając tutaj można jednocześnie cieszyć się pięknem zabytkowego parku, który znajduje się przy hotelu oraz korzystać z restauracji, która przygotowuje dla gości pyszne tradycyjne potrawy zbudowane na produktach ekologicznych i regionalnych, doprawione znakomitym wyczuciem naszego szefa kuchni.

Zapraszamy zainteresowanych z całej Polski do Sieradza na Open Hair Festival oraz do naszego Pałacu w Małkowie, w którym można przenocować i potraktować jako punkt wyjścia do zwiedzania innych pięknych miejsc w okolicy, których nie brakuje (m.in. Termy Uniejów, ZOO Safarii w Borysewie, Zagroda Młynarska Uniejów).

Źródła: